Jak správně vybrat jímku/žumpu

První otázka, kterou si budete muset zodpovědět je, zda chcete odpadní vody čistit nebo jímat. Pokud jste si odpověděli jímat, tak si pojďme ve 3 krocích říct, jak vybrat tu správnou žumpu.

  1. Jak velkou jímku/žumpu potřebujete?
    Velikost (objem) žumpy záleží jen na vašem uvážení. Norma toto přímo neuvádí a tudíž je jen na Vás, jakou velikost si zvolíte a tedy jak často chcete žumpu vyvážet.
    Jednoduchá logika říká:
    • menší žumpa mi ušetří náklady na nákup a její instalaci, ale vývozy budou četnější a tudíž provoz bude dražší.
    • větší žumpa stojí při pořízení více, ale vývoz fekálním vozem bude méně častý, tudíž další náklady budou nižší a provoz levnější.

    K rodinnému domu pro 4 člennou domácnost, doporučujeme velikost žumpy 6 - 12 m3 a dá se předpokládat měsíční četnost vývozů.
    Na chatu, kde jezdíte méně často, vám stačí žumpa o velikosti 3 - 6 m3 a budete ji vyvážet jednou za půl roku.

  2. Přijede fekální vůz až k jímce a jak velký potřebuju?
    Ideální je si zjistit velikost fekálního vozu ve vašem blízkém okolí. I tato informace může být pro vaše rozhodování důležitá a vysvětlíme proč.
    Příklad č. 1: pokud máte k dispozici fekální vůz o objemu 6 m3 (např. V3S, Tatra), doporučujeme zvolit žumpu o stejné velikosti. Objem této žumpy vyvezete najednou a nebudete muset platit další náklady spojené s opakovaným vývozem.
    Příklad č. 2: pokud máte k dispozici fekální vůz o objemu 12 m3 (např. CAS), doporučujeme zvolit žumpu o stejné velikosti. Objem této žumpy vyvezete najednou a vlastně nakonec ušetříte.
  3. Máte spodní vodu?
    Všechny jímky a nádrže z naší nabídky jsou vhodné do většiny typů terénů.
    • Samonosná varianta je vhodná do suchého prostředí a jímku můžete umístit na pozemku či zahradě kdekoliv vám to vyhovuje. A to vše snadno svépomocí.
    • Varianta k obetonování je ideální do suchého prostředí pro umístění do vjezdu či příjezdové cesty ke garáži. Tato varianta spojuje dokonalou vodotěsnost plastu a pevnost betonu a díky nízké váze a snadné manipulaci s jímkou bude snadná pro vaši instalaci svépomocí.
    • Je v podloží jíl nebo spodní voda? Pokud se ale v podloží může vyskytovat voda, musíte buď provést nákladná stavební opatření nebo použít jímku přímo určenou do spodní vody, např. z řady EXTREME od firmy SINEKO.

Na závěr ještě pár tipů, které je dobré vědět:

  • Pokud nemáte udělané odvětrání kanalizace nad střechu domu, do žumpy občas budete muset nasypat baktérie, aby nezapáchala.
  • Do 300 m2 zastřešené plochy domu a pro hloubku instalace do 3 m stačí realizaci jen ohlásit stavebnímu úřadu.
  • Jímku/žumpu umístěte tam, kde zajistíte příjezd fekálního vozu.
  • Abyste nemuseli žumpu hluboko zakopávat, doporučujeme ji umístit tam, kde máte kanalizaci do 0,8 m pod povrchem.
  • Jímky/žumpy z našeho e-shopu jsou standardně vybaveny odtokem, který je utěsněn plastovou odnímatelnou zátkou.

Váš konkrétní záměr s vámi rádi probereme telefonicky a poradíme.