Jak udělat zhlaví vrtané studny? Jakou šachtu vybrat?

Je lepší udělat betonovou šachtu u vrtané studny, nebo se vyplatí plastová? Přečtěte si, jaké požadavky musí zhlaví studny splňovat, jakou šachtu vybrat a další užitečné informace, které při budování vlastní vrtané studny uvítáte.

Jak na vrtanou studnu? Nezapomeňte na stavební povolení

Vrtané studny berou vodu z hlubších vrstev než kopané - mnohdy i z více než 30 metrů. Díky tomu získáte možnost izolace mělké povrchové vody od jímací části hlubší podzemní vody. Ta není závislá na atmosférických srážkách, její množství je stálejší během celého roku a kvalita je samozřejmě lepší.

Nevýhodou je, že si vrtanou studnu nepostavíte sami a musíte si ji zajistit od odborníků. Je také důležité připomenout, že vrtané studny se označují jako vodní dílo a jako takové potřebují stavební povolení. Novinkou posledních pár let je, že potřebujete i ke zkušebnímu vrtu souhlas místního vodoprávního úřadu, který je součástí obecního úřadu.

Vhodný typ studny poradí hydrolog, který vypracuje hydrogeologický posudek a najde vhodné místo pro studnu vzhledem k podloží i množství podzemní vody.

Co je to zhlaví vrtané studny?

Zhlaví studny je plastová podzemní šachta, která slouží k vodotěsnému a hygienickému zakončení vrtu studny. Ve zhlaví je uložená potřebná technologie a napojení na rozvod vody, na vodoměr, závlahový systém a podobně. Často v něm najdete i plastový žebřík nebo stupadla ke snadnějšímu přístupu.

Na zhlaví studny nahlížejte jako na celek, protože jedině tak bude plně funkční. Pomůže vám k tomu norma ČSN 75 5115, která popisuje několik požadavků na zhlaví studny. Například plášť studny musí být vyveden alespoň 0,5 metru nad upravený terén kolem studny. V opačném případě hrozí znečištění vnitřního pláště studny, kontaminace vody nebo snižování životnosti čerpadla. Obecně berte tuto normu jako dobrého rádce, který vás zbaví řady problémů a nepříjemností.

Plastová nebo betonová šachta na vrtanou studnu?

Vrt studny můžete ukončit dvojím způsobem: plastovou šachtou pro zhlaví studny nebo betonovou šachtou. Plastové šachty jsou svařované z polypropylenových desek a jsou vyztužené proti tlaku. Není vhodná do míst s vyšším statickým zatížením, jako jsou například příjezdové cesty, nicméně v běžně pochozích plochách ji použijete bez problému.

Výhodou plastové šachty je beze sporu její nízká hmotnost, delší životnost a 100% vodotěsnost. Více také ochrání vrt před kontaminací stékajícími srážkami obsahující zeminu nebo chemikálie. Na výběr máte z velkého množství typů šachet na vrtanou studnu a při instalaci se s ní snadno manipuluje.

Plastová šachta se usazuje pod terén na zhutněný vodorovný podklad - obvykle na betonovou desku. Následně se ukotví betonem kolem celého obvodu a rovnoměrně obsype štěrkem. Celá instalace plastové šachty jde zvládnout svépomocí.

Betonové šachty jsou určené především pro velmi zatěžované pojezdné plochy. Je opravdu těžká a mohutná a zvládne i tlak nákladní dopravy, nicméně sama o sobě váží i několik tun.

Jaké zhlaví studny vybrat?

Plastovou šachtu na vrtanou studnu vybíráte podle několika faktorů. Důležité je, jestli se v místech vyskytuje spodní voda, jaká zemina je v podloží, jaké zatížení do míst plánujete, jaké rozvody a technologie chcete uschovat, jak velkou šachtu potřebujete a další. Proto je ideální se obrátit na odborníky. Neváhejte nás kontaktovat, rádi poradíme a pomůžeme s výběrem ideálního zhlaví pro vaši studnu.