Jakou jímku vybrat na zahradu – je lepší beton nebo plast?

Řešíte otázku, kam s odpadní vodou? Pokud v místě není kanalizace, jako nejjednodušší a nejpraktičtější řešení se jeví jímka. Při jejím výběru k rodinnému domu si dejte pozor na materiál a kvalitu. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat jímku, aby vám vydržela dlouhá léta.

Prosakující jímka vás může dostat do konfliktu se zákonem

Nesprávně vybraný typ jímky může časem vést k jejímu popraskání. Kromě nepříjemného prosáknutí do zahrady nebo vodního zdroje to znamená i nemalé náklady na opravu. Únik odpadních vod z prosakující jímky už zažil nejeden vlastník staršího domu. Obvykle ho doprovází nezaměnitelný a hodně nepříjemný zápach. To je navíc ještě ta světlejší stránka problému.

Odpadní voda se může dostat také do okolní studny - třeba i k sousedům. Prosakující jímka navíc obvykle znamená konflikt se zákonem. Ten o nakládání s povrchovými a odpadními vodami totiž mluví jasně - jímka nesmí ohrozit jakost povrchových nebo podzemních vod.

Výběr materiálu je klíčový

Jak problémům předejdete? Kromě správného uložení jímky a její instalace je klíčem výběr materiálu. V minulosti se nejvíc využíval beton. Ten ale není chemicky odolný a ani zcela nepropustný. A právě na to mohou majitelé betonové jímky doplatit. Není tolik odolná vůči působení agresivní splaškové vody a postupně může docházet k jejímu poškození. Co následuje, už tušíte. Prosakování kontaminované vody do okolí nebo naopak spodní vody z terénu do jímky. Pak místo splašků platíte za vývoz dešťovky.

Beton sice lépe zvládá namáhání jímky okolní zeminou, ale dokonalou izolaci nezajistí. Oproti tomu je vhodně umístěná plastová jímka stoprocentně vodotěsná. Její stěny podzemní voda nenarušuje a obsah se nemá šanci dostat ven.

Statickou odolnost plastu v místech, kde je to potřeba, zaručí využití kombinace plastu a oceli (tzv. steelplast). Jde o tuhou konstrukci z nerezové oceli bez dalšího obetonování. Zaručuje extrémně dlouhou životnost a odolnost proti deformacím. Hodí se, pokud potřebujete jímku umístit pod příjezdovou cestu a na podobná namáhaná místa.

Zaměřte se na chemickou odolnost materiálu

Jímka musí zůstat stoprocentně odolná i v agresivním prostředí, kdy na její stěny působí nejrůznější soli, kyseliny nebo ropné a chemické produkty. Plastová jímka je schopna takový nápor zvládnout. V případě betonové jímky je potřeba materiál ještě obohatit povrchovou úpravou pomocí drahých příměsí. A ne každý dodavatel je schopný takovou možnost nabídnout.

Jako lajk jen těžko zkontrolujete nepropustnost a odolnost betonové jímky nebo homogenitu betonu. Vzhledem k obtížnému hutnění ve formách se stává, že výrobce homogenitu šidí a jímka má vysokou pórovitost. Řešením je buď spolehlivý a ověřený dodavatel a plastová jímka.

Kam umístit jímku na pozemku?

Správné umístění jímky na dvorek nebo zahradu není tak jednoduché, jak se zdá. Jímka musí být dostatečně vzdálená od domovní studny a zároveň dobře dosažitelná fekálním vozem. Roli samozřejmě hrají i další aspekty, jako je členitost zahrady, vlastnosti podloží, vedení sítí, potrubí a podobně.

Jakmile vhodné místo najdete, starosti s umístěním plastové jímky prakticky končí. Díky nízké hmotnosti se s ní snadno manipuluje a ve čtyřech lidech ji snadno usadíte na místo i ve složitém terénu. Pro dopravu a usazení jímky nepotřebujete těžkou techniku, což s sebou nese další finanční úspory. Plastové jímky jsou také plně připraveny na snadné napojení na kanalizaci bez nutnosti dalšího dolepování těsnění nebo vrtání.

V případě betonové jímky si dejte pozor na dostupnost vybraného místa. Musí být v dosahu hydraulické ruky, protože ruční manipulace není prakticky možná. To vše se promítne do celkové ceny. O zakázku se tak většinou dělí více firem - dodavatel, firma na převoz, výkopové práce a některé úkony, jako jsou zásypy, si doděláváte sami. To s sebou nese riziko při reklamaci, která se často nevztahuje na celé dílo, ale jen na jeho části.