Jak správně vybrat septik

Současná legislativa septikům příliš nepřeje, ale pokud jste se rozhodli to takto řešit, tak si pojďme ve 3 krocích říct, jak vybrat ten správný septik.

 1. Jak velký septik potřebujete?
  K rodinnému domu nebo chatě pro 2 až 4 člennou domácnost, doporučujeme velikost septiku 3 m3.
  Pro domácnost od 5 do 8 členů doporučujeme 5 m3. Pro 9 až 12 členů pak 7 m3.
 2. Musím septik vyvážet?
  Občas musíte. Jednoduchým způsobem změříte výšku kalu v 1. komoře a víte, jak na tom jste. Pak stačí část kalu odčerpat a problém je vyřešen.
 3. Potřebuji povolení?
  Ano potřebujete. Dle zákona je nutné předčištěné odpadní vody ze septiku dočistit zemním nebo biologickým filtrem. Pro tuto kombinaci potřebujete projektovou dokumentaci, kde projektant určí parametry filtru a následně budete potřebovat povolení vodoprávního úřadu.
 4. Máte spodní vodu?
  Všechny septiky z naší nabídky jsou vhodné do většiny typů terénů.
  • Samonosná varianta je vhodná do suchého prostředí a septik můžete umístit na pozemku či zahradě kdekoliv vám to vyhovuje. A to vše snadno svépomocí.
  • Pokud jej potřebujete umístit do vjezdu či příjezdové cesty ke garáži doporučujeme jej vybavit zátěžovými poklopy a septik obetonovat.
  • Je v podloží jíl nebo spodní voda? Pokud se ale v podloží může vyskytovat voda, musíte buď provést nákladná stavební opatření nebo použít septik přímo určený do spodní vody, např. z řady EXTREME od firmy SINEKO.

Na závěr ještě pár tipů, které je dobré vědět:

 • pokud nemáte udělané odvětrání kanalizace nad střechu domu, do septiku občas budete muset nasypat baktérie, aby nezapáchal
 • septik umístěte tam, kde dojede fekální vůz
 • abyste nemuseli septik hluboko zakopávat, doporučujeme ji umístit tam, kde máte kanalizaci do 0,8 m pod povrchem
 • nikdy nevyčerpávejte veškerý usazený kal - přiměřený zůstatek kalu podmiňuje správnou funkci

Váš konkrétní záměr s vámi rádi probereme telefonicky a poradíme.