Jak velkou akumulační nádrž na dešťovou vodu potřebujete?

Sběr dešťové vody vám ušetří velkou část výdajů za užitkovou vodu pro zahradu i rodinný dům. Výběr správné podzemní nádrže, ale není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá. Jaký typ a velikost retenční nádrže zvolit? Provedeme vás výbrem krok po kroku a řekneme, proč webové kalkulačky nestačí.

 

 

Jak spočítat velikost nádrže na dešťovou vodu?

Aby nádrž na dešťovou vodu plnila svůj účel, potřebujete najít ideální velikost - musí být dostatečně velká, aby pokryla veškerou spotřebu vody. Zároveň ale nemůže být příliš velká, abyste využívali jen polovinu jejího objemu. Při nízké cirkulaci vody si totiž koledujete o zanešení vody a nádoby mikroorganismy.

Na určení velikosti nádrže potřebujete odpovědi na dvě otázky: Kolik vody vám do nádrže ročně průměrně naprší? Kolik dešťové vody ročně průměrně spotřebujete? Při hledání odpovědí berte v úvahu několik faktorů:

  • přibližný úhrn srážek na vašem území,
  • zastavěná plocha střechy včetně přesahů,
  • materiál povrchu střechy,
  • využití dešťové vody v domácnosti (splachování, praní a podobně),
  • počet osob v domácnosti,
  • plocha zahrady pro zálivku,
  • přítomnost podzemní vody pod terénem,
  • rezerva pro suché období (přibližně na 20 dní).

Výpočet vám sice usnadní oblíbená kalkulačka nádrže na dešťovou vodu, ta ale často nezahrnuje spoustu z výše uvedených proměnných. Důležité je zahrnout například materiál střechy, protože různé povrchy způsobují různé ztráty vody (kupříkladu odpařováním). Z plochých štěrkových střech logicky získáte mnohem méně vody než z hliněných pálených tašek na šikmině.

Každá domácnost také používá jinou pračku, tráví doma různě dlouhou dobu, na zahradě pěstuje jiné rostliny, které potřebují jinou zálivku, bydlí v suché oblasti na jihu Moravy nebo vysoko v horách. Proměnných, které spotřebu ovlivňují je spousty, a proto se tolik nespoléhejte na všeobecné kalkulačky a raději si udělejte svůj vlastní výpočet. I když nebudete znát přesně všechny údaje, stále získáte lepší představu, než po zadání pár neurčitých údajů do kalkulačky.

Pokud chcete zjistit možnosti a srovnat, jestli vaše střecha vystačí na spotřebu celé domácnosti, vyzkoušejte užitečnou a více komplexní kalkulačku, která zahrnuje více faktorů než je jen plocha střechy a úhrn srážek. Od ní se následně můžete odrazit a provést vlastní výpočty.

Vyplatí se nádrž na vodu?

Nejčastější důvod pro pořízení retenční nádrže je využití dešťové vody v zahradě a na úklid domácnosti. Není divu, ušetřené náklady na spotřebované vodě a na stočném jdou v případě velkých zahrad do tisíců. Konkrétní úspora vody se odvíjí od cen vodného a stočného ve vaší obci a samozřejmě na vaší celkové spotřebě.

Dešťová voda vám v domácnosti ušetří až 50 % spotřeby vody. Můžete s ní uklízet, splachovat, plnit bazén, prát, umývat auto a po její úpravě se dokonce i sprchovat. S tím se samozřejmě pojí také větší nároky na skladování a čištění vody. Dešťová voda není přirozeně úplně čistá a potřebuje filtraci. Přichází do kontaktu se střešní krytinou, potrubím a dalšími materiály, které cestou potká, a může být znečištěna listím, klacíky, pylem, prachem, ptačím trusem a podobně. A právě díky filtraci odstraníte hrubé nečistoty i bakterie. Doporučujeme odvodňovat hlavně střechy, nezáleží už tolik na tom, jestli jsou rovné nebo šikmé - nad domem, terasou, pergolou, garáží a podobně.

Aktuálně také běží dotační program Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnostech a na zahradě. Pokrývá až 50 % výdajů na pořízení a investice se vám vrátí o to rychleji. Návratnost se tak snižuje na pouhých pár let, takže se skutečně vyplatí do akumulace dešťové vody pustit.

 

Vyberte si z naší široké nabídky podzemních akumulačních nádrží tu ideální právě pro vaši domácnost a přestaňte si nechat odtékat z vaší střechy tisíce korun ročně.