První otázka je, zda chcete dešťové vody jen zasakovat nebo využít k zalévání zahrady a v domě.
Pojďme si ve 3 krocích říct, jak vybrat tu správnou nádrž na vodu.
- Jak velkou nádrž na dešťovku potřebujete?
Velikost (objem) nádrže na dešťovku záleží jen na vašem uvážení. Norma toto přímo neuvádí a tudíž je jen na Vás, jakou velikost si zvolíte a kolik vody chcete mít k dispozici.Dvě základní kritéria pro rozhodování:- Podle zahrady - menší nádrž na dešťovku mi ušetří náklady na nákup a její instalaci, ale budu více závislý na dešti a může se stát, že vám voda na zálivku nebo zavlažování dlouho nevydrží. Větší nádrž na dešťovku stojí při pořízení více, ale pravděpodobně si s ní vystačíte do dalšího deště. K rodinnému domu či na chatu o ploše zahrady do 100 m2 vám stačí nádrž o velikosti do 3 - 6 m3. Pro plochu zahrady větší než 100 m2 vám doporučíme nádrž o velikosti do 6 - 12 m3.
- Podle střechy - Objem má být přiměřený ploše střechy. K rodinnému domu či na chatu při ploše střechy do 100 m2 a průměrnému úhrnu srážek, Vám bude stačit nádrž 4 m3. Při 200 m2 a více se poohlédněte po 9 – 12m3
- Jak budu čerpat dešťové vody z nádrže?
Je to na vás. Buď se rozhodnete pokaždé spustit do nádrže své čerpadlo s hadicí a vodu s ním čerpat nebo si koupíte nádrž i s čerpacím systémem s automatickou funkcí spínání, který začne čerpat vždy, když zmáčknete „spoušť“ na zahradní hadici. - Máte spodní vodu?
Všechny nádrže z naší nabídky jsou vhodné do většiny typů terénů.- Samonosná varianta je vhodná do suchého prostředí a nádrž můžete umístit na pozemku či zahradě kdekoliv vám to vyhovuje. A to vše snadno svépomocí.
- Varianta k obetonování je ideální do suchého prostředí pro umístění do vjezdu či příjezdové cesty ke garáži. Tato varianta spojuje dokonalou vodotěsnost plastu a pevnost betonu a díky nízké váze a snadné manipulaci s nádrží bude snadná pro vaši instalaci svépomocí.
- Je v podloží jíl nebo spodní voda? Pokud se ale v podloží může vyskytovat voda, musíte buď provést nákladná stavební opatření nebo použít nádrž přímo určenou do spodní vody, např. z řady EXTREME od firmy SINEKO.
Na závěr ještě pár tipů, které je dobré vědět:
- na nákup a instalaci jímky můžete čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám. I tohle pro vás umíme zajistit.
- pro instalaci nádrže na dešťovku nepotřebujete povolení vodoprávního úřadu
- nádrž na dešťovku musí mít napojen přepad z nádrže, aby vám nádrž nepřetekla.
- abyste nemuseli nádrž hluboko zakopávat, doporučujeme ji umístit tam, kde máte dešťovou kanalizaci do 0,8 m pod povrchem.
- abyste nemuseli nádrž na dešťovku čistit od listů a jiných usazenin naplavených při dešti ze střechy, umístěte před nádrž na dešťovku filtrační šachtu s instalovaným čistícím košem, který jednoduše při zanesení vyjmete a listí vysypete.
Váš konkrétní záměr s vámi rádi probereme telefonicky a poradíme.